Więcej

Szlakiem Orlich Gniazd: Ojców

Przez Olga 16 sierpnia, 2016 Brak komentarzy 3 minuty

Drugi przystanek na Szlaku Orlich Gniazd, tym razem już poza granicami województwa śląskiego. Zobaczcie co Ojców – bo o nim mowa – ma do zaproponowania zwiedzającym.

Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie został wybudowany dzięki Kazimierzowi Wielkiemu, który podobno sam nadał nazwę temu miejscu. Warto wspiąć się na górę i wykupić bilet wstępu na ruiny zamku, ponieważ rozciąga się stąd wspaniała panorama na Dolinę Prądnika. Pomiędzy drzewami wystają białe, wapienne skały a na dole, jak wytężycie wzrok, dojrzycie ojcowską drewnianą zabudowę o której nieco więcej za chwilę.

Na zamku wejdziecie do wieży nad bramą wjazdową, zobaczycie studnię, pozostałości muru obronnego oraz ośmioboczną wieżę.

 

 

Hodowla pstrąga

Jeśli udacie się z Zamku w stronę Bramy Krakowskiej, na pewno będziecie przechodzić obok hodowli pstrąga ojcowskiego. To charakterystyczne miejsce zapada w pamięci, tym bardziej po spróbowaniu pstrąga w jednej z kilku restauracji przy stawikach. Takie a nie inne okoliczności przyrody wzmagają głód i ryba będzie tu smakować o wiele lepiej niż w innym miejscu – do tego łyk lokalnego piwa z Browaru na Jurze i już jest więcej siły do chodzenia po szlakach 🙂  Dla wegetarian również znajdzie się coś pysznego, na przykład pieczone ziemniaki z przeróżnymi dodatkami dostępne w jednej z knajpek na skarpie.

 

Brama Krakowska

Ta brama skalna jest jedną z największych atrakcji tej części ojcowskiego parku narodowego. Kolumny Bramy Krakowskiej zbudowane są z  bloków jurajskich wapieni skalistych o wysokości ok. 15 m. Dawniej prowadził tu szlak handlowy, który łączył Śląsk z Krakowem. Warto zagłębić się wgłąb lasu i dotrzeć do dwóch wąwozów – Skałbania i Ciasne Skałki. Obok Bramy Krakowskiej znajduje się również  słynne źródełko miłości – zakochani powinni się w nim wychlapać po to aby ich miłość przetrwała na wieki.

 

Kaplica na wodzie i drewniane zabudowania

Nad  brzegiem potoku Prądnik, znajduje się urocza kapliczka na wodzie. Została zbudowana w tzw. stylu szwajcarsko-ojcowskim, z powodu wielu zapożyczeń z alpejskiej architektury. Wnętrze natomiast nawiązuje do stylu zakopiańskiego. Nie tylko kapliczka, ale również i pozostała drewniana zabudowa w ojcowskim parku narodowym jest wpisana w małopolski szlak architektury drewnianej. Drewniane domki są pozostałością po dawnym uzdrowisku, które niegdyś się tutaj znajdowało.

 

Jaskinie i Ojcowski Park Narodowy

W Ojcowie mieści się dyrekcja parku narodowego oraz muzeum, gdzie można zobaczyć ciekawe eksponaty związane z fauną i florą oraz historią tego miejsca. Mimo iż jest to najmniejszy park narodowy w Polsce warto powłóczyć się szlakami turystycznymi (opis szlaków znajduje się na stronie parku narodowego). Znajduje się tu wiele ciekawych miejsc takich jak chociażby Ostaniec Biała Ręka – formacja skalna w kształcie ludzkiej dłoni, czy jaskinie. Dwie najważniejsze to Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna.

 

 

Czy wiesz, że ...

Dokonując zakupów i rezerwacji z poniższych linków, możesz wesprzeć tego bloga bez dodatkowych kosztów. Dziękuję za wsparcie 🥰

P
S
Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *