Więcej

Weekend w Bergamo – co zobaczyć? gdzie pójść?

Przez Olga 11 lutego, 2018 Brak komentarzy 12 minut

W Bergamo zawitałam przez krótką chwilę już jakiś czas temu podczas pobytu nad Jeziorem Garda. Wtedy nie miałam zbyt wiele czasu na zwiedzanie, ale miasteczko bardzo mi przypadło do gustu i wiedziałam, że kiedyś jeszcze tutaj wrócę.

Niedawno udało się zrealizować ten cel. Tanie linie lotnicze umożliwiają zdobycie biletów w przystępnej cenie, więc Bergamo jest bardzo dogodnym miejscem na mapie Włoch. Możecie również polecieć do Mediolanu, ponieważ są od siebie oddalone tylko o 40 min jazdy pociągiem. Wiele osób staje przed wyborem, czy wybrać Mediolan czy Bergamo za swój cel. Jeśli macie więcej czasu, to zdecydowanie polecam połączyć zwiedzanie obu miast. Jeśli nie lubicie wielkich miast, do których Mediolan z pewnością należy, polecamy wybrać nocleg w spokojniejszym Bergamo.

Citta Bassa – czyli dolne miasto

Będąc w Bergamo nie ominie Was co najmniej przejazd przez dolną część miasta, czyli Citta Bassa. Warto jednak zatrzymać się tutaj i trochę pospacerować, ponieważ też ma swój urok. Najbardziej popularnym i rozpoznawalnym miejscem jest Porta Nouva, oprócz tego, że znajdują się tutaj przystanki niemal wszystkich autobusów, będziecie mogli podziwiać monumentalną białą bramę w stylu klasycystycznym po obu stronach głównej ulicy. Roztacza się też stąd bardzo ładny widok na stare miasto, które majestatycznie wznosi się na wzgórzu.

Citta Bassa

Bardzo przyjemną ulicą do pospacerowania jest Via XX Settembre, gdzie znajduje się wiele sklepów i restauracji. Tradycyjne, włoskie kamieniczki w różnych kolorach z okiennicami dodają niewątpliwie atrakcyjności temu miejscu. W jednej z takich kamienic mieliśmy okazję mieszkać, ale o tym w poprzednim wpisie o Airbnb. Ta część miasta przypominała mi nieco Weronę.

Citta Bassa

Polecamy również udać się w okolice Teatru Gaetano Donizettiego oraz dalej w kierunku Urzędu Gminy i Ratusza. Wiosną czy latem warto dotrzeć do romantycznego Parku Caprotti lub do ogrodu botanicznego. Ze względu na zimową porę my się tam nie wybraliśmy, ale słyszeliśmy, że można spędzić w obydwu miejscach miłe chwile wśród zieleni. Natomiast idąc w stronę kolejki wąskotorowej na Citta Alta, można przystanąć na Piazzale della Repubblica i poszwędać się pomiędzy tamtejszymi apartamentowcami i kamienicami.

Citta Bassa

Citta Bassa

Citta Bassa

Citta Bassa

 

 

Citta Alta – stare miasto

Najlepszym (naszym zdaniem) sposobem dostania się na górne miasto jest kolejka linowa (Funicolare). O biletach na komunikację miejską w Bergamo możecie poczytać tutaj. Wjazd na górę, to dodatkowa atrakcja, którą możecie sobie zafundować. W weekendy w ten sposób podróżują tłumy turystów, więc jeśli chcecie, możecie także wejść na górę pieszo po urokliwych, wąskich i dość stromych uliczkach, albo skorzystać z autobusu miejskiego, który również dowiezie Was do celu.

Citta Alta

kolejka na Citta Alta

 

 

Piazza Vecchia to najpopularniejszy punkty Starego Miasta. Dotrzecie tutaj bardzo urokliwymi wąskimi uliczkami. Znajduje się tutaj cała masa zabytków min. Palazzo della Ragione, Palazzo Vecchio, Palazzo del Podesta, Companone, Palazzo Nuovo. Uff, no jest tutaj tego sporo. To również miejsce spotkań turystów jak i mieszkańców Bergamo, są tutaj kawiarnie i restauracje, gdzie można zjeść w otoczeniu historycznych budowli. Na środku placu znajduje się charakterystyczna Fontanna Contarini.

Piazza Vecchia 

 

weekend w bergamo

weekend w bergamo

weekend w bergamo

weekend w bergamo

 

 

 

Piazza Duomo

Miłośnicy sztuki Sakralnej zdecydowanie powinni udać się na Piazza Duomo i zajrzeć do Bazyliki Santa Maria Maggiore i Katedry św. Aleksandra. Pełne przepychu obiekty powinny dostarczyć wielu doznań zarówno wizualnych, jak i duchowych.

 

Piazza Duomo bergamo

 

 

 

Piazza Duomo bergamo

Piazza Duomo

Piazza Duomo

Piazza Duomo bergamo

Castello di San Vigilio

Koniecznie musicie udać się na Castello di San Vigilio – było to jedno z najbardziej zaskakujących nas miejsc w Bergamo. Tutaj po raz kolejny możecie skorzystać z jeszcze bardziej malowniczej przejażdżki kolejką torowo-linową, wejść na wzgórze pieszo lub skorzystać z podwózki autobusem (przystanek znajduje się nieopodal Porta San Alessandro).

Castello di San Vigilio

Tuż przy wyjściu z kolejki znajduje się przepiękny punkt widokowy na Citta Alta. Muszę przyznać, że zrobił na mnie ogromne wrażenie. Mieliśmy szczęście, że pogoda nam dopisała, a również pora dnia (tuż przed zachodem słońca) bardzo ładnie oświetlała stare miasto. To jest chyba jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech jakie miałam okazję widzieć do tej pory. Już dla samego tego widoku warto było tutaj przyjechać.

Castello di San Vigilio

Castello di San Vigilio

Ale nie myślcie, że to koniec atrakcji na wzgórzu Castello di San Vigilio. Warto udać się na ruiny zamku, roztacza się bowiem stamtąd kolejny przepiękny widok, tym razem na Alpy i otaczającą dolinę Padu. Punkt widokowy jest dość rozległy, znajdują się tutaj ławki i murki, odwiedzający siedzą nawet na trawie. Fajna opcja latem i wiosną na piknik. Widoki zapierają dech w piersiach i na prawdę szkoda jest opuszczać to miejsce. Jeśli macie więcej czasu, na wzgórzu znajduje się wiele szlaków trekingowych, które są fajną alternatywą na aktywne spędzenie czasu w Bergamo i spalenie kalorii po zjedzeniu tych wszystkich pizz i makaronów.

punkt widokowy bergamo

weekend w bergamo

Castello di San Vigilio

Castello di San Vigilio

Jest tutaj kilka restauracji, jedna nawet z gwiazdką Michelin, a każde danie będzie smakować jeszcze lepiej z takimi widokami za oknem. Stoliki są zarówno w środku restauracji, jak i na zewnątrz. Aby było Wam cieplej, dostaniecie ciepły kocyk oraz rozgrzewający trunek.

Castello di San Vigilio

 

Im niżej schodziło słońce, tym piękniejsze widoki ukazywały się naszym oczom. Złota godzina to idealny moment aby przyjechać tutaj i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Cukiernia Cavour

Na starym mieście znajduje się wiele cukierni, więc wybór jest ogromny. My zdecydowaliśmy się na najstarszą z pasticcerii w Bergamo, a mianowicie na cukiernię Cavour. Posiada wielowiekowe wnętrze (została założona w 1880 roku), które nadaje jej klimatu sprzed lat. Można nacieszyć tutaj kubki smakowe wyśmienitymi deserami i ciastami, a do tego napić się wspaniałej włoskiej mocnej kawy lub uczcić wizytę lampką musującego Prosecco.

Cukiernia Cavour

Cukiernia Cavour

Cukiernia Cavour

Cukiernia Cavour

Cukiernia Cavour

cukiernia bergamo

 

 

 

 

 

 

Sklepiki i Trattorie

Oczywiście Bergamo ma wiele innych restauracji i kawiarni, do których warto pójść. Wystarczy przejść się jedną z najpiękniejszych ulic Via Gombito, a na prawdę będziecie mieli problem z tym, które miejsce wybrać. Do tego jest tutaj pełno sklepików z suto zastawionymi witrynami, gdzie powystawiane są specjały włoskiej kuchni na widok której leci ślinka. Spacer uliczkami starego miasta, to atrakcja sama w sobie i uruchomi wszystkie Wasze zmysły: zapach świeżo pieczonej pizzy z tradycyjnego kamiennego pieca, widok przepięknych witryn i dźwięk włoskiej muzyki wydobywającej się z lokali.

gdzie zjeść bergamo

gdzie zjeść bergamo

 

 

Bardzo dobrą pizze zjedliśmy w Barze Flora na rogu Piazza Vecchia i Via Bartolomeo Colleoni. Ten wyjątkowy smak i zapach pozostaną długo w naszej pamięci. Wybierając porę Waszego obiadu, weźcie pod uwagę to, że większość lokali jest zamknięta w porze tzw. siesty, czyli między mniej więcej 14:00 a 18:00. Może w pełnym sezonie wygląda to nieco inaczej, jednak podczas naszego pobytu nacięliśmy się właśnie na taką przerwę w otwarciu wielu miejsc. Warto spojrzeć też w menu ile doliczanego jest tzw. coperto do rachunku. Czasami jest ono doliczane, czasami nie, wszystko zależy od miejsca, więc warto to sprawdzić zanim siądziecie, aby zaoszczędzić sobie niemiłej niespodzianki na koniec wizyty.

gdzie zjeść bergamo

gdzie zjeść bergamo

 

gdzie zjeść bergamo

gdzie zjeść bergamo

 

 

 

 

Kolejnym miejscem, które szczególnie przypadło nam do gustu, była piekarnia Forno Fassi, gdzie zjedliśmy przepyszną i świeżą foccacie z oliwkami, których smak nie umywał się do żadnych oliwek w słoiku, które dostępne są u nas w kraju. Bardzo miła obsługa, lokalne produkty, świeże ciasta i wypieki – czego chcieć więcej. Warto wspomnieć, że poza sezonem weekendy są dość oblegane, jednak kiedy wjechaliśmy na Citta Alta w styczniowy poniedziałek, tak na prawdę uliczki świeciły pustkami. Było to dużym zaskoczeniem, jak również to, że wiele sklepów w poniedziałek jest po prostu zamkniętych.

gdzie zjeść bergamo

gdzie zjeść bergamo

 

 

Nocny spacer uliczkami Starego Miasta jest bardzo romantyczny, więc warto zboczyć z głównych szlaków i pozwolić sobie na małe zagubienie w labiryncie wąskich uliczek oświetlonych nastrojowym światłem latarni.

bergamo nocą

 

Weneckie mury obronne

Ostatnim punktem naszego pobytu na Citta Alta były mury obronne. Dotarliśmy tutaj o zmroku, jednak nawet o tej porze jest to piękne miejsce, gdzie można zobaczyć oświetloną dolną część miasta. Panoramę można podziwiać siedząc również na jednej z ławeczek. Wzdłuż murów znajduje się kilka punktów widokowych oraz bram, najpopularniejszą i najładniejszą jest Brama Świętego Jakuba (na zdjęciu poniżej).

Weneckie mury obronne

Weneckie mury obronne

 

 

Bardzo polecamy Wam wybrać się, chociaż na weekend do Bergamo.  Chętnie poznamy Wasze ulubione miejsca w tym mieście. Dajcie znać w komentarzach, co Wam pozostanie w pamięci po wizycie w tym lombardzkim mieście.

Czy wiesz, że ...

Dokonując zakupów i rezerwacji z poniższych linków, możesz wesprzeć tego bloga bez dodatkowych kosztów. Dziękuję za wsparcie 🥰

P
L
Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *