Dziś przygotowałam dla Was trasę spacerową po centrum Gdańska. Trasa raczej dla osób, które są w Gdańsku pierwszy raz, ponieważ pokazują najbardziej rozpoznawalne i charakterystyczne miejsca w tym pięknym mieście. Przy kolejnej wizycie mam nadzieję, na stworzenie bardziej alternatywnej i niecodziennej trasy.
A. Ulica Piwna
Spacer rozpoczynamy od ulicy Piwnej, skąd będziecie mogli zobaczyć bardzo ładny widok na Wielką Zbrojownię. W sezonie ulica jest zamykana z ruchu kołowego i zamieniana w deptak. To rozwiązanie dobre jest dla turystów, a dla mieszkańców to spore utrudnienie w dojeździe do posesji. Znajduje się tutaj wiele knajpek i kawiarni z ogródkami letnimi.
B. Ulica Św. Ducha
Z ulicy Piwnej, skręćcie w Kozią, aby wejść na kolejną bardzo ładną ulicę św. Ducha. Ją szczególnie polecam osobom, które zachwycają się architekturą. Równiutkie, kolorowe kamienice stojące na baczność przy ulicy robią wrażenie. Na parterach powstały sklepiki, galerie z wyrobami z bursztynu oraz kawiarnie. Obecnie trwa przebudowa tej ulicy, przygotujcie się więc na drobne utrudnienia. Ale to wszystko po to, aby było jeszcze piękniej.
C. Fontanna Czterech Kwartałów
Mincie ul. Złotników i koło okazałej Kaplicy Królewskiej odbijcie na ul. Grobli I. Przywitają Was odpoczywające na ziemi posągi lwów – które są symbolem Gdańska. Cztery kociaki z brązu są elementem pięknie podświetlanej Fontanny Czterech Kwartałów. Warto tutaj przyjść wieczorem, aby zobaczyć jak sterowane komputerowo iluminacje dają swój popis. Fontanna jest podzielona na cztery części, które mają symbolizować historyczne kwartały – Szeroki, Wysoki, Rybacki i Kogi. Każdy kwadrat składa się ze szklanych pól w różnym kolorze – niebieskim, żółtym, białym i czerwonym.
D. Ulica Szeroka
Ulicą Grobli I dojdziecie do ul. Szerokiej. To między innymi tutaj podczas sierpniowego Jarmarku Dominikańskiego rozstawiają swoje stoiska kramarze. Mimo swojej nazwy, nie jest to najszersza ulica w Gdańsku – jest nią ulica Długa o której później. Zobaczycie tutaj ładnie ozdobione kamieniczki i dojdziecie nią aż do Motławy wychodząc bramą koło żurawia. Słynny żuraw, powstał w latach 1442-1444 i jest jedną z najstarszych gdańskich bram miejskich. Pełnił on również funkcję dźwigu, który służył do stawiania na statkach masztów oraz przenoszenia znacznych ciężarów. Teraz, pięknie odnowiony, stanowi ozdobę Rybackiego Pobrzeża.
E. Targ Rybny
Ale my jeszcze nie wejdziemy na Rybackie pobrzeże. Na końcu ulicy Szerokiej skręćcie w lewo w Tokarską i Warzywniczą dojdźcie do Targu Rybnego. Znaleźliśmy tam bardzo fajną kawiarnie w PRLowskim stylu o intrygującej nazwie “Z innej parafii”. Bardzo przyjemne miejsce, gdzie można nabrać sił na ciąg dalszy zwiedzania.
Z innej parafii
Targ Rybny 6a
F. Długie Pobrzeże
Kiedy już nabraliście sił, czas w końcu przejść się Długim Pobrzeżem wzdłuż Motławy. W sezonie jest tu na prawdę ciasno, turyści napierają z każdej strony. Ale co tu się dziwić… jest pięknie. Jedną z atrakcji jest rejs Czarną Perłą – statkiem stylizowanym na galeon. Dopłyniecie nim na Westerplatte. Poza tym Długie Pobrzeże to miejsce gdzie znajdziecie wiele restauracji, straganów i sklepików z wyrobami z bursztynu. Oczywiście jest tu dość drogo w porównaniu z knajpami, które znajdują się na uboczu. Do dyspozycji turystów, są również statki wycieczkowe oraz tramwaje wodne, którymi można przepłynąć się na przykład na wyspę Ołowiankę.
G. Marina Gdańsk
Zielonym mostem przejdźcie na drugą stronę i dalej przez Wyspę Spichrzów udajcie się nad Marinę. Możecie zrobić sobie przystanek i skorzystać z koła widokowego Amber Sky, aby zobaczyć całą okolicę z lotu ptaka. W Marinie możecie pooglądać kołyszące się na wodzie żaglówki i łódki pozostawione przez właścicieli. Zazdrość wzbudza osiedle WaterLane, gdzie znajdują się mieszkania do kupna czy wynajmu o kosmicznych cenach. Za taką lokalizację i widok z okna trzeba sowicie zapłacić.
H. Wyspa Ołowianka
Z Mariny już niedaleko do Wyspy Ołowianki. Można z niej zobaczyć zachwycający widok na Rybackie Pobrzeże. Swoją siedzibę tam mają Filharmonia Bałtycka oraz Hotel Królewski. Dla osób, które fascynują się tematyką marynistyczną, istnieje możliwość zwiedzenia statku Sołdek. Jest to pierwszy statek zbudowany całkowicie w Polsce po II wojnie światowej.
I. Ulica Mariacka
Wracamy na Rybackie Pobrzeże (skorzystajcie z tramwaju wodnego lub przejdźcie na około zielonym mostem). Bramą Mariacką wejdziecie na ulicą o tej samej nazwie. Muszę przyznać, że ta ulica jest moją ulubioną. Znajdują się tam całkowicie odrestaurowane przedproża (parterowe tarasy prowadzące do wejścia). Swoje witryny z bursztynami wystawiają tutaj sklepikarze. Trudno przejść obojętnie obok wyrobów z bałtyckiego złota. Bardzo urokliwe miejsce.
J. Droga Królewska
Z ulicy Mariackiej odbijcie w lewo i którąś z uliczek dojdźcie do Drogi Królewskiej – ostatniego punktu na mapie naszego spaceru. Droga Królewska składa się z Ulicy Długiej oraz jej przedłużenia – Długiego Targu. Najbardziej znanym miejscem jest fontanna Neptuna, gdzie do zdjęcia ustawiają się tłumy turystów z całego świata. Tak na prawdę prawie każda kamieniczka w okolicy to architektoniczne dzieło sztuki. Mamy tutaj Dwór Artusa, Złotą Kamienicę, czy Dom Schumannów z posągiem Zeusa. Ulicę i naszą wycieczkę kończy Złota Brama.
To wszystko 🙂 Które z tych miejsc jest Waszym ulubieńcem?
Czy wiesz, że ...
Dokonując zakupów i rezerwacji z poniższych linków, możesz wesprzeć tego bloga bez dodatkowych kosztów. Dziękuję za wsparcie 🥰