Święta coraz bliżej, więc to najlepszy moment, aby zrobić przegląd najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie. Swoje zestawienie oparłam na wynikach prestiżowego konkursu European Best Destinations (link), a także na własnych doświadczeniach i liście jarmarków, które chciałabym kiedyś odwiedzić. O samym konkursie dowiedziałam się dzięki temu, że zwycięzcą tegorocznej edycji został Gdańsk, co wywołało niemałe poruszenie w Internecie. Tak, moi drodzy, polskie miasto na pierwszym miejscu! Odwiedziłam Gdańsk w tym roku, więc moje wrażenia z tego miejsca są jeszcze świeże.
Święta Bożego Narodzenia to czas pełen magii, zapachu pierników, gorącego wina i cudownej atmosfery. Wiele miast w Europie zamienia się w bajkowe krainy, gdzie życie tętni wokół jarmarków. Dlaczego warto je odwiedzić? To doskonała okazja, by poczuć ducha Świąt, spróbować lokalnych specjałów, a także zaopatrzyć się w niepowtarzalne prezenty.
Kiedy dni stają się szare i bure, a zmrok zapada szybko, jarmarki stają się dla mnie świetną rozrywką. Światełka, dekoracje, rękodzieło, swojskie wyroby, ciepłe przekąski i napoje tworzą naprawdę wyjątkową atmosferę. Mimo chłodu i szarugi aż chce się wyjść z domu.
Czy wiecie, że tradycja jarmarków świątecznych sięga aż średniowiecza? Wszystko zaczęło się w Niemczech, gdzie w XIV wieku powstał jeden z pierwszych takich targów — Christkindlesmarkt w Norymberdze. Początkowo były to miejsca, w których mieszkańcy mogli zaopatrzyć się w produkty na zimę i podarunki na święta. Z czasem targi te przekształciły się w wydarzenia pełne muzyki, świateł i zapachów świątecznych przysmaków. Od kilku lat każdego roku staram się odwiedzić jakiś większy jarmark, czy to w Polsce, czy za granicą.
Największą wadą jarmarków są tłumy… Jeśli, tak jak ja, nie lubicie tłumów, najlepiej wybrać się tam w dni powszednie, kiedy jest mniej turystów. Wtedy co prawda odbywa się mniej imprez towarzyszących, ale za to w mniejszym ścisku można spokojnie pospacerować między stoiskami i łatwiej znaleźć miejsce przy stolikach z pysznym jedzeniem. Jeśli planujecie wizytę w dni wolne, przygotujcie się na duże tłumy i nie oczekujcie, że będzie inaczej. To samo dotyczy miejsc parkingowych — najlepiej na jarmarki dojeżdżać komunikacją miejską, do czego często zachęcają sami organizatorzy, aby uniknąć paraliżu. Tak jak wspominałam, byłam w Gdańsku w weekend i w sobotę wieczorem naprawdę było bardzo dużo ludzi.
Ważne jest również, aby zabrać ze sobą gotówkę. Chociaż w dzisiejszych czasach brak karty płatniczej jest coraz mniejszym problemem, a wiele osób korzysta z opcji płatności BLIKIEM, nadal warto mieć przy sobie trochę gotówki. Pamiętajcie, że tłoczne miejsca to doskonała okazja dla złodziei kieszonkowych. Zwracajcie uwagę na bezpieczeństwo swoich torebek, plecaków i ich zawartości, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Na jarmarku koniecznie spróbujcie lokalnych specjałów, bo to właśnie smak świątecznych przysmaków najdłużej zapada w pamięć. Lokalne dania często stanowią element, który wyróżnia jarmarki organizowane w różnych krajach. Znajdziecie tam nie tylko regionalne potrawy, ale także dania z kuchni świata. W Gdańsku swoje stoiska mieli przedstawiciele kuchni azjatyckiej, szwajcarskiej, tureckiej i francuskiej, więc naprawdę jest w czym wybierać.
Przyjrzyjmy się liście European Best Destinations. Znajdziemy na niej aż 20 miejsc wyłonionych w konkursie, w którym głosowało ponad 753 000 internautów z całego świata. Nie przejdziemy przez wszystkie, dlatego wybrałam kilka pozycji, które szczególnie przypadły mi do gustu. Nie sposób jednak nie wspomnieć o pierwszej trójce, więc od tego zaczniemy.
Gdańsk
Pierwsze miejsce, jak już wspominałam, zajął Gdańsk. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku dwukrotnie brał udział w tym konkursie – w 2020 roku zajął 3. miejsce, a w 2022 roku uplasował się na 2. pozycji.
Jakie atrakcje czekają na Was na tym jarmarku w tym roku? Tradycją Jarmarku są specjalne zakątki, w których znajdziecie m.in. symulator VR, pozwalający przejechać się saniami Świętego Mikołaja, karuzele, wirujące beczki oraz wyroby z bursztynu, które można podziwiać w Artystycznym Zakątku. W samym sercu Targu Węglowego stoi gigantyczny prezent, do którego można wejść i stworzyć wyjątkową rodzinną fotografię. A na koniec — ulubieniec wszystkich dzieci, czyli Łoś Lucek, który mówi ludzkim głosem. Nie sposób przejść obok niego obojętnie i bez uśmiechu.
Nowością jest Adwentowy Zakątek na ul. Bogusławskiego, którego atrakcjami są Brama Adwentowa oraz Świetlny Dach. Jest też Anielski Zakątek, w którym znajdują się iluminacja skrzydeł anielskich oraz altana do nagrywania cieni. Wszędzie panuje nastrojowe oświetlenie, a także wiele świątecznych dekoracji. 34% stoisk i 40% gastronomii na Jarmarku pochodzi z Gdańska, co ma ogromne znaczenie dla lokalnej gospodarki. Nie tylko dla wystawców, ale dla całego miasta. Jarmark jest narzędziem, które pozwala rozłożyć sezon turystyczny na cały rok. Dlatego naprawdę warto odwiedzać nadmorskie miasta nie tylko latem, a jarmark to doskonała okazja, by to zrobić.
Craiova
Na drugim miejscu w konkursie znalazło się miasto Craiova w Rumunii. To świetne, że w rankingu znajdują się mniej znane miejsca, o których wcześniej nie słyszałam. Jarmark Bożonarodzeniowy w Craiova jest jedynym jarmarkiem organizowanym przez gminę w historii konkursu, który uzyskał rekordową liczbę głosów. Został również wybrany jako najpiękniejszy jarmark w Europie. Odwiedzający mogą korzystać z atrakcji, takich jak najwyżej latające w Europie Wschodniej sanie Świętego Mikołaja, lodowisko i panoramiczny diabelski młyn. Miasto rozświetlają miliony świateł i setki ręcznie malowanych domków z piernika. Jarmark Bożonarodzeniowy w Craiova oferuje cztery różne części: Galaktyczne Boże Narodzenie, gdzie czekają futurystyczne doświadczenia z dekoracjami inspirowanymi Gwiezdnymi Wojnami, część inspirowaną “Piękną i Bestią”, Wioskę Świętego Mikołaja oraz część poświęconą Tradycyjnemu Rumuńskiemu Bożemu Narodzeniu. Jak widać, każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Genewa
Na trzecim miejscu uplasowała się Genewa w Szwajcarii, która po raz pierwszy startowała w konkursie. Jarmark znajduje się wzdłuż malowniczych brzegów Jeziora Genewskiego. Świąteczną atmosferę podkreślają zabytkowe karuzele oraz jurta dla dzieci, oferująca gry, rękodzieło i opowiadanie historii. Poza targiem Genewa oferuje szeroki wachlarz zimowych doświadczeń. Odwiedzający mogą wziąć udział w orzeźwiającym zimowym pływaniu, a następnie skorzystać z regenerujących sesji w saunie. Warto również rozkoszować się lokalnymi przysmakami, jak pyszne szwajcarskie czekoladowe słodycze czy fondue w Chalet à Fondue. Można także uczestniczyć w warsztatach zegarmistrzowskich i odkrywać bogatą scenę kulturalną miasta, zarówno na stoiskach, jak i w wykwintnych restauracjach, których w tym mieście nie brakuje. Jest też wiele opcji aktywnego spędzania czasu, a organizowane są różnorodne zajęcia sportowe.
Essen
Na szóstym miejscu w konkursie znalazło się niemieckie Essen, które zdobyło również tytuł najbardziej zrównoważonego jarmarku Bożonarodzeniowego w Europie, a przywiązanie do tego aspektu jest tam szczególnie silne. Dlatego muszę koniecznie wspomnieć o tym miejscu. Od lat używana jest wyłącznie „zielona energia elektryczna”, a wszyscy wystawcy rezygnują z jednorazowych plastikowych naczyń do spożywania posiłków na miejscu, polegając na systemie kaucji za kubki i szklanki podczas serwowania napojów. Obowiązuje również całkowity zakaz używania plastikowych toreb. Przy wyborze towarów handlowcy kładą nacisk na produkty regionalne, z logiem Fair Trade oraz ekologiczne. I to chyba nie przez przypadek dachy budek w tym mieście są zielone.
Wiedeń
Na dziewiątym miejscu zarówno w konkursie na najlepszy jarmark w Europie, jak i w konkursie na najbardziej zrównoważony jarmark w Europie uplasował się Wiedeń. W Wiedniu byłam na jarmarku parę lat temu i zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Jest kilka miejsc w Wiedniu, gdzie odbywają się jarmarkowe atrakcje, więc tłumy rozchodzą się między te miejsca. Najbardziej popularnym jest oczywiście plac pod ratuszem, gdzie oprócz budek z przeróżnymi specjałami kulinarnymi i dekoracjami znajdziemy także lodowisko i karuzele. Tutaj również plastik jest rzadkością, a dominują drewno, słoma, szkło, metal, glina i tkaniny. Jeśli chodzi o eko akcenty, to znajduje się tam karuzela, która została zrobiona z surowców z recyklingu i napędzana jest siłą powstałą z pedałowania.
Colmar
Na szczycie listy jarmarków świątecznych, które chciałabym odwiedzić, znajduje się francuskie Colmar, które wygląda jakby zostało wyciągnięte z bajki. Położone w Alzacji, Colmar oferuje sześć czarujących targów bożonarodzeniowych, które prezentują oszałamiające dekoracje w całym historycznym starym mieście. Można tam podziwiać malownicze kanały ozdobione świątecznymi światłami, urocze brukowane uliczki oraz kultowe domy z muru pruskiego, które wyglądają jak domki z piernika i są zazwyczaj cudownie przyozdabiane.
Salzburg
Ostatnim miejscem, o którym chciałam wspomnieć, jest Salzburg, który znalazł się dopiero na 15. miejscu w konkursie, co jest dość zaskakujące. Byłam tam kilka lat temu i moim zdaniem jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych jarmarków tego typu na świecie. Jarmark odbywa się w sercu salzburskiego starego miasta, które zostało wpisane na listę UNESCO. Co ciekawe, w tym roku jarmark świętuje swoją 50. rocznicę, chociaż korzenie słynnego jarmarku adwentowego w Salzburgu sięgają końca XV wieku, kiedy to już na placu przed katedrą odbywało się zimowe targowisko, na którym kupcy oferowali najróżniejsze towary. W XVII wieku otrzymało ono nazwę jarmarku św. Mikołaja.
Atmosferę salzburskiego jarmarku tworzy blisko setka kolorowych stoisk oraz codzienny program pełen atrakcji. Obejmuje on m.in. czytanie dzieciom opowieści świątecznych, parady tradycyjnych krampusów, zwiedzanie miasta i katedry z przewodnikiem, występy chórów, wizyty Dzieciątka, sygnały trąbki rozbrzmiewające z otaczających wież oraz liczne wydarzenia muzyczne i folklorystyczne. Mieszkańcy i goście mogą cieszyć się niepowtarzalną atmosferą starego miasta Salzburga, jeżdżąc na łyżwach na nastrojowo oświetlonym lodowisku przed pomnikiem Mozarta na Mozartplatz.
Warto też udać się na górę Festungsberg do twierdzy Hohensalzburg, gdzie również znajdują się stoiska, przy których można napić się grzanego wina z widokiem na ośnieżone i majestatyczne alpejskie szczyty. Jest to symbol Salzburga i największy zachowany w całości zamek warowny w Europie Środkowej. Na szczyt można dostać się elektryczną kolejką, więc jest to całkiem fajna atrakcja.
Pod koniec roku jarmark zamienia się w tętniącą życiem uroczystość z rozrywką, tańcami, muzyką i fajerwerkami witającymi Nowy Rok. Salzburger Christkindlmarkt pozostanie otwarty do 1 stycznia 2025 r., oferując magiczne przeżycia zarówno dla osób odwiedzających Salzburg w okresie świątecznym, jak i noworocznym.
—————————-
Mam nadzieję, że jeszcze uda Wam się odwiedzić jakiś jarmark. Życzę Wam spokojnych i radosnych Świąt w gronie najbliższych, pełnych ciepła, uśmiechu i wyjątkowych chwil. Niech ten czas przyniesie Wam wytchnienie, dużo miłości i inspiracji na nadchodzące podróże.
Wesołych Świąt!
Czy wiesz, że ...
Dokonując zakupów i rezerwacji z poniższych linków, możesz wesprzeć tego bloga bez dodatkowych kosztów. Dziękuję za wsparcie 🥰