Więcej

Pałac w Pławniowicach – ciekawe miejsce niedaleko Gliwic

Przez Olga 9 sierpnia, 2016 Brak komentarzy 4 minuty

Za każdym razem w drodze z Katowic do Wrocławia, zjazd z A4 tuż za znakiem “Pałac w Pławniowicach” kusił i intrygował. Któregoś razu zaspokoiłam swoją ciekawość i zjechałam z autostrady aby zobaczyć co kryje na swoim terenie ta mała wieś w województwie śląskim. Czasami warto zboczyć z głównej trasy aby odkryć takie perełki.

Otoczenie pałacu

Po przejechaniu przez uroczy niebieski mostek nad kanałem kłodnickim, wśród drzew wyłaniały się czerwone wieżyczki pałacu. Już wtedy wiedziałam, że zrobi on na mnie wrażenie. Spodziewałam się wielu turystów, obładowanego i horrendalnie drogiego parkingu, ku mojemu zaskoczeniu zwiedzających pałac była garstka, zaparkować można było także bez problemów w okolicy remizy strażackiej.

Tuż przed wejściem do Pałacu, między niskimi, ceglanymi budynkami można dostrzec spichlerz dworski, w którym w przeszłości szlachta składowała zapasy. Bardzo spodobały mi się sielskie ogródki mieszkańców wsi.

Pałac

Wstęp na teren Pałacu Ballestremów jest płatny 3 zł. Gdybyście chcieli zwiedzić pałac w środku, będziecie musieli zapłacić dodatkowo 8 zł. Ważna informacja jest taka, że zwiedzać pałac w środku można tylko i wyłącznie w niedziele i czwartki razem z przewodnikiem. Właściciele obiektu mają również dość ostry reżim jeśli chodzi o wykonywanie zdjęć, po szczegóły odsyłam na stronę pałacu: www.palac.plawniowice.pl  Na oficjalnej stronie pałacu będziecie mogli również przeczytać o długiej i skomplikowanej historii tego miejsca.

Zespół pałacowo-parkowy tworzą pałac z kaplicą, zabudowania folwarczne, oficyna ze stajnią i wozownią – i jak mówi Wikipedia wszystko to w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego z dodatkami neogotyckimi. Charakterystyczny i zapadający w pamięć jest kolor pałacu, ponieważ został on zbudowany z cegły. Dachy budynku zdobią liczne wieże i wieżyczki, które robią wrażenie i świadczą o dużej kreatywności architekta. Na dziedzińcu wewnętrznym pałacu znajduje się niewielka fontanna, figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz pomnik z popiersiem Giovanniego Ballestrema. Latem na dziedzińcu odbywają się różnego rodzaju imprezy i koncerty.

Park

Na terenie obiektu oprócz pałacu, znajduje się również mały park krajobrazowy (ok. 2,4 ha). W parku posadzono kilkaset gatunków roślin, z których do dzisiaj zachowało się kilkanaście gatunki krzewów i drzew. Rosną tutaj także drzewa egzotyczne: miłorząb japoński, cypryśnik błotny, choina kanadyjska i kilka gatunków magnolii. Spacer podczas kwitnienia magnolii musi być na prawdę przyjemny.

Przechadzając się alejkami robią wrażenie okazy starodrzewia, są ławeczki na których można odpocząć i poczuć się jak szlachta niegdyś tu mieszkająca. Na terenie parku znajduje się również mały staw, pomnik, a całość otoczona jest ceglanym, masywnym murem.

Jezioro Pławniowice

Po drugie stronie kanału kłodnickiego znajduje się jezioro z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Od strony wsi Niewisze znajduje się strzeżone kąpielisko z plażą, wypożyczalnia żaglówek i rowerów wodnych oraz obiekty gastronomiczne. Natomiast od wsi Pławniowice znajdują się działki, gdzie w weekendy odpoczywają Ślązacy w swoich letniskowych domkach oraz tereny wędkarskie. Nieco dalej restauracja, gdzie na pomoście tuż koło jeziora można zjeść wyśmienitą rybę. Teren dookoła zbiornika wodnego jest zadbany a i sama woda jest stosunkowo czysta, więc jest to bardzo fajne miejsce na weekendowy odpoczynek i na pewno warto zjechać tutaj chociaż na chwilę z autostrady.

 

 

Czy wiesz, że ...

Dokonując zakupów i rezerwacji z poniższych linków, możesz wesprzeć tego bloga bez dodatkowych kosztów. Dziękuję za wsparcie 🥰

T
P
Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *