Na sam koniec chorwackiej serii wpisów, zabieram Was do Makarskiej. To chyba najbardziej znane i najczęściej odwiedzane miejsce w Dalmacji. Specjalnie dla was zestawiłam kilka najważniejszych informacji o których powinniście wiedzieć przed wyjazdem na Riwierę Makarską.
Port
Jak przystało na każde większe przybrzeżne miasteczko, Makarska posiada swój port. Jest on całkiem spory i warto udać się tutaj w poszukiwaniu lokalnych biur podróży i organizatorów wycieczek – których tu nie mało, aby zorientować się gdzie i za ile można wypłynąć w rejs. We wcześniejszym wpisie opowiedziałyśmy wam o Hvar i Brač i właśnie stąd możecie wybrać się w rejs na te właśnie wyspy.
Możliwa jest również wycieczka statkiem w kierunku ujścia rzeki do morza, gdzie miesza się woda słodka i słona. Do portu wpływają również prywatne jachty i łódki, więc dla miłośników marynistyki to dość ciekawa atrakcja.
Miasto
Makarska jest jednym z najbardziej rozrywkowych miejsc na riwierze. Nie brakuje tutaj knajpek, restauracji i klubów, gdzie toczy się bujne nocne życie. Dla osób, które wolą cisze i spokój, radzimy noclegi na obrzeżach miasta (lub wybór innej, mniejszej miejscowości na przykład Baška Voda z przepiękną plażą).
Oprócz obiektów rozrywkowych znajdują się tu również obiekty sakralne i zabytkowe. W samym centrum zobaczycie katedrę św. Marka na placu Kaćić, a przed kościołem na małym skwerku pomnik o. Andrijeja Kaćić wraz z barokową fontanną. Nieopodal kościoła znajduje się lokalny bazar, gdzie będziecie mogli zaopatrzyć się w świeże owoce oraz lokalne wyroby. Warto powłóczyć się alejkami i dojść do Muzeum Miejskiego oraz do klasztoru franciszkanów, gdzie znajduje się spora kolekcja muszli.
Makarska leży na zboczu wzgórza, więc można ją podzielić na górną i dolną część, odgrodzoną od siebie dość ruchliwą drogą (jest parę przejść podziemnych). Osoby nocujące w górnej części, muszą przygotować się na dość spory wysiłek fizyczny i strome miejscami podejścia. Szacunek, dla kierowców autokarów, którzy potrafią poruszać się po wąskich i stromych uliczkach aby dowieźć turystów wprost pod drzwi hotelu/kwarter. W dolnej części również znajdują się miejsca noclegowe (głównie są to kwatery prywatne), jednak ceny są już odpowiednio wyższe za luksus bycia bliżej morza.
Plaże i zachody słońca
Teraz nieco o plażach. Niestety, albo i stety plaże są tutaj kamieniste/żwirowe, więc musicie przygotować się na to, że leżenie na samych ręcznikach może być nieco niewygodne. Alternatywą są (zazwyczaj) płatne leżaki lub zaopatrzenie się w karimatę na której położycie ręcznik. Plusem kamienistych plaż jest to, że woda tutaj jest krystalicznie czysta i przejrzysta. Oczywiście warto się zaopatrzyć w ochronne obuwie, ponieważ można skaleczyć się o ostre kamyki, dodatkowo pomiędzy nimi często spotykane są jeżowce. A spotkanie z tymi przyjemniaczkami, może zakończyć się nawet w szpitalu.
Na plażach, całą masa atrakcji. Jest sporo wypożyczalni sprzętu wodnego, narty wodne, spadochrony ciągnięte przez łódkę, nurkowanie, itp. Przy plaży jest promenada, pełna straganów i sklepików, gdzie będziecie mogli zaopatrzyć się w praktycznie wszystko, czego turysta na urlopie potrzebuje. Miejsca do pływania są dobrze oznaczone, są tu również ratownicy wodni, którzy dbają o bezpieczeństwo turystów. Warto wybrać się na plażę podczas zachodu słońca, bo widoki są naprawdę niesamowite.
Masyw górski Biokovo
Oprócz atrakcji związanych z wodą i morzem, są również atrakcje na lądzie. Wspomniany już wcześniej we wpisach masyw górski Biokovo, który góruje nad Makarską Riwierą, ma również wiele do zaoferowania. Nie tylko będziecie mogli się wspinać po górach, ale również będziecie mogli wybrać się na spływ pontonem po rzece Cetina.
Najwyższy punkt to szczyt Św. Jury (1762 m), gdzie możecie pójść na łatwiznę i wjechać samochodem, ponieważ prowadzi tam asfaltowa droga. Rozpościera się stamtąd niesamowity widok na okoliczne wyspy i miejscowości. Przy dobrej pogodzie widać nawet Włochy. Odradzamy wybieranie się w góry podczas bory – czyli porywistego wiatru wiejącego od lądu w stronę morza, który utrudnia tutaj życie lokalnym mieszkańcom w szczególności zimą. Najlepiej wybrać się tam tuż po ataku wiatru, ponieważ przejrzystość jest wtedy spotęgowana i można dostrzec o wiele więcej na horyzoncie.
W skład Parku przyrodniczego Biokovo wchodzi również ogród botaniczny Kotisina (16,5 ha), który znajduje się nad wsią o tej samej nazwie. Atrakcja oddalona jest od Makarskiej o 3 kilometry. Można tutaj podziwiać roślinność śródziemnomorską, która porasta Biokovo i dowiedzieć się o niej nieco więcej.
Czy wiesz, że ...
Dokonując zakupów i rezerwacji z poniższych linków, możesz wesprzeć tego bloga bez dodatkowych kosztów. Dziękuję za wsparcie 🥰