Jadąc do Torunia nie miałam konkretnych oczekiwań, od znajomych słyszałam tylko, że jest tam ładnie. Tak na prawdę na ostatni moment zrobiłam małe rozeznanie w internecie na jego temat, aby dowiedzieć się gdzie warto się udać. Jesienna pogoda była nieubłagana i nie należała do najlepszych. Toruń przywitał nas lekko mglisty i deszczowy, ale muszę przyznać, że nawet taki klimat przypadł mi do gustu.
W tym roku mija 20-sto lecie wpisania toruńskiej starówki na listę UNESCO. Obchody miały miejsce we wrześniu, jednak wiele plakatów porozwieszanych po mieście wciąż przypominało o tym wydarzeniu.
A więc, co warto zobaczyć w Toruniu?
Pomnik Kopernika
To chyba najbardziej popularne miejsce w Toruniu – Pomnik Mikołaja Kopernika. Zaraz po pomniku znajdującym się w Warszawie, jest on najstarszym pomnikiem tego najbardziej znanego polskiego astronoma. Mikołaj w swojej ręce trzyma sferę armilarną, drugą ręką wskazuje na niebo. Co ciekawe w miejscu obecnie stojącego pomnika od XV do XIX w. znajdował się pręgierz, gdzie wykonywano kary. Pamiątką po tych czasach jest figurka osiołka, która stoi niedaleko Kopernika. Za dawnych czasów, na toruńskiej starówce stał drewniany osioł z wyostrzonym grzbietem pokrytym blachą. Sadzano na nim żołnierzy, którzy coś przeskrobali, a dodatkowo do ich nóg przywiązywano obciążniki. Oj mieli wyobraźnie w tamtych czasach…
Muzeum Piernika
Kolejnym miejscem “must see” w Toruniu jest odwiedzenie Muzeum Piernika. Warto wybrać się chociaż do jednego (bo w mieście są aż dwa!). My zarezerwowaliśmy z wyprzedzeniem wizytę w Żywym Muzeum Piernika, bo znajdował się on tuż przy naszym hotelu (o którym w kolejnych wpisach). Polecamy wszystkim, w szczególności rodzinom z dziećmi. W bardzo przystępny i ciekawy sposób będziecie mogli się tam dowiedzieć o tym z czego i jak pierniki się robi i robiło za dawnych czasów. Wizyta tam zainspirowała mnie do zrobienia prawdziwych pierników na tegoroczne święta. Podczas wizyty w muzeum, też będziecie mieć okazję swojego pierniczka wykonać, a w sklepiku zakupić wspaniałe wyroby i ładnie zdobione ciasteczka.
Sklepy z piernikami
Na zakup pierniczków różnego rodzaju będziecie mieli okazję w wielu sklepach. To najlepsza pamiątka jaką możecie przywieźć z Torunia! Niektóre pierniki są pięknie zdobione, przypominają wręcz małe dzieła sztuki. Precyzja i cierpliwość podczas ich wykonywania jest godna podziwu. Oprócz ciastek, do kupienia jest wiele innych produktów o smaku piernika – między innymi herbata czy piwo.
Bulwar filadelfijski
Najbardziej popularnym miejscem na spacer w Toruniu jest bulwar filadelfijski, który ciągnie się praktycznie na całą długość murów obronnych starówki. Mieliśmy szczęście, bo podczas naszego weekendowego wypadu wyszło na trochę słońce. Rzeczywiście, spotkaliśmy wtedy tam wielu spacerowiczów, a cały teren wyglądał na schludny i zadbany. Latem można tutaj wypłynąć w rejs po Wiśle, co może być fajną opcją na ciekawe spędzenie czasu. Po drugiej stronie rzeki znajduje się punkt widokowy, z którego pięknie ponoć widać panoramę toruńskiej starówki. Chcieliśmy tam podjechać na następny dzień, jednak zła pogoda i kiepska widoczność pokrzyżowała nam plany.
Dom Kopernika
Dom, a raczej kamienicę Mikołaja Kopernika, można znaleźć przy ulicy nazwanej na cześć astronoma pod numerkiem 15. Uważa się, że jest to miejsce narodzin małego Mikołajka, a obecnie znajduje się tam Muzeum Okręgowe. Podczas naszej wizyty było w remoncie.
Krzywa wieża
Jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Toruniu – Krzywa wieża. Znajdziecie ją przy murach obronnych od strony Wisły. Wiążą się z nią legendy, poczytajcie o nich na Wikipedii lub wybierzcie się do Domu Legend Toruńskich. Obecnie w wieży znajduje się galeria oraz kawiarnia.
Wieża widokowa ratusza
Będąc na Rynku warto wejść na szczyt wieży widokowej, skąd rozpościera się ładny widok na najbliższą okolicę. Droga do góry nie jest aż tak straszna, dacie radę! 🙂
Fontanna multimedialna
Wieczorem przejdźcie się na skwer im. Lucjana Broniewicza, przy uniwersyteckiej Harmonijce. O wyznaczonych godzinach w sezonie, będziecie mogli zobaczyć tam pokaz multimedialnej fontanny Cosmopolis.
Rynek nowomiejski
Mniej popularny Rynek nowomiejski, to centralny punkt Nowego Miasta. Wokół niego znajduje się wiele pięknych kamienic, które niegdyś należały do najbogatszych mieszkańców miasta. Na środku stoi kościół Świętej Trójcy. Na rynku odbywa się m. in. Wolny Jarmark Śniadaniowy, gdzie sprzedawane są produkty ekologiczne, lokalne i rękodzieło. Jeśli dobrze się przyjrzycie, to na jednej z ławek dostrzeżecie figurkę toruńskiej przekupki, z koszem pełnym gęsich jaj.
Ruiny zamku krzyżackiego
Ostatnim miejscem, które chcemy Wam polecić do odwiedzenia w Toruniu są ruiny zamku krzyżackiego. Bardzo fajny teren do pospacerowania. Mają tutaj miejsce różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, więc przed wybraniem się tam sprawdźcie co się tam odbywa. Niedaleko zamku znajduje się Teatr Lalki z bardzo ciekawą fasadą w kształcie drewnianej szafy z rzeźbami bajkowych postaci. Wieczorem jest ładnie oświetlony.
Podsumowując, Toruń to super alternatywa dla osób, które tak jak my, Kraków mają na wyciągnięcie ręki, a zatłoczona Warszawa nie zachęca do zwiedzania. To kameralne miasteczko, gdzie można odpocząć i wczuć się w historyczną atmosferę.
Czy wiesz, że ...
Dokonując zakupów i rezerwacji z poniższych linków, możesz wesprzeć tego bloga bez dodatkowych kosztów. Dziękuję za wsparcie 🥰